Podstawowe pojęcia
Eliksiry są bardzo skomplikowaną i subtelną dziedziną magii. Z kolei pojęcia występujące w tej specjalizacji są niezmiernie istotną częścią. Są językiem, bez znajomości którego nie będziemy w stanie niczego zrozumieć. Dlatego tak ważne jest ich znawstwo. Przedstawie spis najważniejszych terminów obowiązujących przy tworzeniu eliksiru. Ale czym jest eliksir?
Eliksir - to ciecz składająca się z różnych składników pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub organicznego (ingrediencji). Posiada właściwości magiczne. Etymologia słowa “eliksir” wywodzi się z łaciny (“elixir”) bądź z języka arabskiego (“ al-ixir”) gdzie oznaczało “płyn zapewniający długie życie i młodość”.
Zaczniemy od podstaw. Te terminy powinien znać każdy, kto dopiero zaczyna naukę eliksirów. Pojęcia spotykane często, niekiedy nawet w codziennym życiu. Używane również przez mugoli.
Ingrediencja -Składnik, część używana do sporządzenia eliksiru.
Wywar - Płyn otrzymywany przez powolne gotowanie w wodzie składników pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Substancja ta może być eliksirem, lecz nie musi, gdyż nie musi mieć właściwości magicznych.
Napar- Roztwór, powstający poprzez zalewanie pół gorąca, nie wrzącą wodą ziół i odstawienie go. Tworzony jedynie z czynnych składników surowca zielarskiego.
Odwar - Lek ziołowy pozyskiwany poprzez gotowanie ziół w wodzie przez 5-30 minut (w zależności od konsystencji surowca zielarskiego) pod przykryciem. Najczęściej do przyrządzenia odwaru wykorzystuje się korzenie.
Surowiec zielarski - To część rośliny, która jest wykorzystywana z uwagi na swój skład substancji czynnych.
Nalewka - Napój leczniczy powstały w skutek rozpuszczenia substancji / zalania jej alkoholem.
Ekstrakt - Wyciąg z substancji, otrzymywany w procesie ekstrakcji
Esencja - Zatężony ekstrakt posiadający wysokie stężenie związków posiadających silny zapach, smak lub barwę.
Antidotum - Odtrutka, substancja mająca na celu neutralizować właściwości toksyczności trucizny.
Trucizna - Substancja mająca na celu zaburzyć funkcjonowanie organizmu, może powodować inne zaburzenia w organizmie lub nawet doprowadzić do śmierci.
Subskrybuj:
Posty (Atom)